Mestringskurs – senfølger etter covid-19

Tittel på prosjektet

Mestringskurs for voksne med senfølger etter covid-19

Prosjektleder

NK LMH: Reidun Braut Kjosås, spesialrådgiver


Om prosjektet

Prosjektet har som mål å utvikle, teste og implementere et kunnskapsbasert mestringskurs for voksne med senfølger etter covid-19. Kurset skal gi deltakerne kunnskap og støtte til å lære om sykdommen og hvordan mestre hverdagen. Hensikten er å bidra til økt helsekompetanse og livskvalitet og likeverdig tilgang til oppfølging for denne målgruppa.

WHO (2023b) anslår at opp mot 20 % av de som har hatt covid-19 lider av senfølger. Det er identifisert over 200 covid-19-symptomer i tillegg til påvirkning på kroppens indre organer (Davies et al., 2023). På toppen av dette kommer belastninger knyttet til erfart sosialt stigma og psykisk stress (Scholz et al., 2023).

Tilbudet for denne målgruppen er i dag mangelfullt, og det er et dokumentert behov for bedre oppfølgingstilbud både nasjonalt og lokalt. Prosjektet skal utvikle et kurskonsept som kan gjennomføres fysisk, digitalt eller som en kombinasjon. Mestringskurset bygger på forskning, fag- og erfaringskompetanse og vil bidra til styrke helsekompetanse hos deltakerne.

 

Mål og målgrupper

Primær målgruppe for prosjektet er personer i alderen 20 – 66 år med senfølger av covid-19 og deres pårørende

Resultatmål:

  1. Utvikle et kunnskapsbasert mestringskurs for voksne med senfølger etter covid-19 som kan gjennomføres digitalt, fysisk eller i hybrid format.
  2. Teste ut et kunnskapsbasert mestringskurs for voksne med senfølger etter covid-19. Kurset skal testes i ulike kursformater (fysisk, digitalt og hybrid).
  3. Evaluere prosessen med utvikling og testing av kursformatene, samt deltakerne sitt opplevde utbytte og erfaring fra kursdeltakelsen.
  4. Bidra til implementering av et kunnskapsbasert mestringskurs for voksne med senfølger etter covid-19.

Samarbeidspartnere

Prosjektet er støttet med midler fra Stifltelsen Dam. Prosjektet har følgende samarbeidspartnere:

  • LHL
    Søkerorganisasjon og deltar med en representant i prosjektgruppa. LHL deltar aktivt i utviklingsarbeidet og vil bidra med å formidle informasjon om resultater fra prosjektet.
  • Norsk Covidforening 
    Deltar med to erfarne brukerrepresentanter, samt et styremedlem i prosjektgruppa. Covidforeningen deltar aktivt i utviklingsarbeidet og vil bidra med å formidle informasjon om resultater fra prosjektet.
  • Sunnaas sykehus, avdeling Aker
    Deltar i prosjektgruppa med ein spesialfysioterapeut som har erfaring fra liknende tilbud.
  • Frisklivssentralen i bydel Søndre Nordstrand, Oslo kommune
    Deltar i prosjektgruppa med en fysioterapeut som har bred erfaring med kurs for voksne med senfølger av covid-19. Frisklivssentralen vil også formidle prosjektresultater til bydeler i Oslo og andre aktuelle aktører.

Mestringskurset som utvikles i prosjektet skal testes ut ved følgende pilotsteder:

  • Alver kommune, ved eining for friskliv og mestring (hybridkurs)
  • Lillestrøm kommune ved avdeling forebygging og rehabilitering (hybridkurs)
  • Bydel Søndre Nordstrand ved frisklivssentralen  (fysisk og digitalt kurs)

Tidslinje

Oppstart oktober 2024. Planlagt avsluttet juni 2026.

Nyttige lenker

Fyll ut skjemaet for å stille oss spørsmål, komme med innspill eller kommentarer. Vi svarer vanligvis i løpet av en arbeidsuke. Din tilbakemelding bidrar til at vi kan fortsette å forbedre innholdet på nettsiden vår.

"*" obligatorisk felt

  • Publisert: 10. mars 2025.
  • Sist oppdatert: 11. mars 2025.