Publisert

Kan psykososiale tiltak redusere bruk av helsetjenester?

En systematisk oversikt fra 2023 undersøkte om tiltak ment å øke sosialt velvære har en effekt på bruk av helsetjenester og fant at det trolig reduserer helsetjenestebruken med 25 prosent.

Dette viser at psykososiale tiltak, som lærings- og mestringstilbud og tjenester ofte er basert på, bidrar til at helsetjenestebruken reduseres.

Videre fant forfatterne at psykososiale tiltak trolig har en liten, men betydningsfull effekt på sosial støtte blant deltakerne og muligens ingen effekt på ensomhet.

Les hele artikkelen her.

Tabell med hovedfunnene oppsummert

Tabell som oppsummerer hovedfunnene: Total helsetjenestebruk Psykososiale tiltak reduserer trolig bruken av helsetjenester med 25 % (moderat tillit til resultatene). Sosial støtte Psykososiale tiltak øker trolig sosial støtte (moderat tillit til resultatene). Ensomhet Psykososiale tiltak har muligens liten eller ingen effekt på ensomhet (liten tillit til resultatene).

I denne systematiske oversikten ble det inkludert 37 studier (randomiserte kontrollerte studier) i analysene med til sammen 7842 deltakere med kroniske helseutfordringer, psykiske helseutfordringer, risiko for sosiale og psykiske helseutfordringer eller pårørende til noen av nevnte.

Forfatterne kritisk vurderte kun total helsetjenestebruk, sosial støtte og ensomhet, men har gjort mange subgruppeanalyser uten å vurdere tilliten til resultatet. Disse omhandlet for eksempel typer helsetjenester og populasjonsgrupper.

-Det er problematisk å presentere tall uten å vurdere tilliten. Det er da en fare for at leseren stoler på disse tallene uten at vi egentlig vet hvor generaliserbare resultatene er, sier Marita Sporstøl Fønhus, seniorforsker ved Nasjonalt senter for helsekompetanse og mestring.

Det vi med rimelig trygghet kan ta med oss fra denne systematiske oversikten, er at psykososiale tiltak gitt til en bred gruppe mennesker (både pasienter og pårørende) trolig gir en reduksjon i bruk av helsetjenester på gjennomsnittlig 25 prosent (Marita Sporstøl Fønhus).

Kilde:
HaGani N, Surkalim DL, Clare PJ, Merom D, Smith BJ, Ding D. Health Care Utilization Following Interventions to Improve Social Well-Being: A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA Netw Open. 2023;6(6):e2321019. doi:10.1001/jamanetworkopen.2023.21019

——
Tekst: Marita Sporstøl Fønhus

Bilde: Pixabay

  • Publisert: 12. mars 2026.
  • Sist oppdatert: 12. mars 2026.